Ako zistíte, že ponúkaná práca je podvod?
29.11.2013 17:17
Nájsť si zamestnanie z domu nie je ľahké. Napriek veľkému množstvu inzerátov, ktoré ponúkajú "prácu z domu", "prácu na doma", "homeworking", existuje oveľa menej reálnych ponúk zamestnaní, ktorým sa dá venovať z pohodlia našich domovov. Väčšina inzerátov o domáckej práci sú podvody.
Ako zistíte, že ponúkaná práca je podvod?
Skôr ako pošlete email so žiadosťou o prijatie do zamestnania:
1. Naštívte webovú stránku firmy, ktorej chcete poslať svoju žiadosť o zamestnanie.
Je to profesionálna stránka? Sú tam kontaktné informácie alebo je tam len mailová adresa? Sú na stránke zverejnené aktuálne ponuky práce? Keď chcete opustiť stránku vyskakujú Vám aktívne prekrývacie okienka s rôznymi ponukami?
2. Použite google.
Zadajte do vyhliadavača názov firmy, pre ktorú chcete pracovať. Ak Vám firma nedá informácie o jej názve, neobťažujte sa podávaním žiadosti o prijatie do zamestnania. Potom zadajte do vyhliadavača:
názov firmy - podvod
názov firmy - diskusia.
meno osoby - podvodník
meno osoby/názov firmy - vyplácajú mzdu?
Takisto si prezrite diskusné fóra o práci z domu. Na fórach sa dajú získať útržkovité, neúplné a nepresné informácie. Ale môžu Vám pomôcť pri hľadaní práce.
3. Detaily o práci
Ak nie sú v inzeráte upresňujúce informácie, skúste zistiť, či sa pláca vypláca v províziách alebo pravidelnou mzdou. Spýtajte sa, koľko dostanete zaplatené, ako často dostanete zaplatené a akým spôsobom budú peniaze vyplatené. Ak spoločnosť nevypláca hodinovú mzdu, opatrne si pozisťujte detaily. Dôležitou otázkou je aj vybavenie. Zistite si, či si musíte zabezpečiť vlastný hardware/software.
4. Nič neplaťte.
Poctivého zamestnávateľa finančne nezaťažuje fakt, že Vás zamestná. Neposielajte peniaze za informácie o domáckej práci, za rady, za registráciu, za informácie o spoločnosti ... .
5. Zabudnite na to, že rýchlo zbohatnete.
Vyhnite sa stránkam, ktoré garantujú bohatstvo, finančný úspech, alebo Vám pomôžu rýchlo zbohatnúť. Takisto sa vyhnite firmám, ktoré ponúkajú vysoké odmeny za prácu na polovičný úväzok.
6. Overte si referencie spoločnosti.
Referencie pracujú oboma smermi. Tak ako si chcete overiť referencie spoločnosti, tak si aj spoločnosť môže preveriť Vás. Ak pochybujete o práci a spoločnosť Vám odmietne dať referencie (mená, emailové adresy, telefónne čísla), môžte prestať uvažovať o firme ako o Vašom budúcom zamestnávateľovi.
7. Buďte opatrní.
Ak sa Vám zdá, že ponúkaná práca je pridobrá na to, aby to bola pravda, buďte si istý, že je to tak. Takisto si pozorne prečítajte pracovnú ponuku, ktorá dostanete emailom. Môže sa Vám stať, že Vám príde veľmi pôsobivo a detailne vypracovaná ponuka práce, v ktorej bude aj žiadosť o zaslanie čísla bankového účtu, aby Vám budúci zamestnávateľ mohol posielať výplatu. Je to prepracovaný podvod, krádež osobných údajov.
8.Odmietnite prácu.
Na tejto stránke sú v sekcii "Overené" zverejnené internetové linky na spoločnosti, ktoré ponúkajú reálnu domácku prácu. Overujte si firmy, o ktoré sa zaujímate.
9. Robte si kópie/zálohy.
V prípade, že zareagujete na ponuku domáckej práce, zabezpečte si kópie všetkých dohodnutých podmienok, výšku mzdy, povinností zamestávateľa a Vašich povinností. Tieto informácie si, buď zo stránky Vášho budúceho zamestnávateľa alebo z Vašej mailovej komunikácie, môžte napríklad prekopírovať do Wordu alebo vytlačiť a odložiť.
10. Hľadajte si prácu na overených portáloch